Доживотен затвор за бомбашот од метрото во Санкт Петербург

Од:

Аброр Азимов е прогласен за виновен за терористичкиот напад на 3 април 2017 година, кога во метро во Санкт Петербург експлодира бомба, за што е осуден на доживотна казна затвор, пресуди денеска Вториот воен суд на Западниот округ.

– Аброр Азимов е осуден на доживотен затвор, изјави судијата Андреј Морозов.

Судот, исто така, осуди уште десет лица на меѓу 19 и 28 години затвор поради нападот.

Сите 11 осомничени се изјасниле дека не се виновни.

Во терористичкиот напад во Санкт Петербург во 2017 година загинаа 15 луѓе.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Ана Ололовска

Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Ана Ололовска

Медведев останува на чело на „Единствена Русија“

Ана Ололовска