Дополнителни 30 милиони евра од ЕУ за јакнење на демократијата во Белорусија

Од:

Европската комисија најави дека ќе одвои дополнителни 30 милиони евра за натамошно јакнење на ЕУ поддршката за народот и демократијата во Белорусија.

dobivaj vesti na viber

Средствата ќе ја надополнат и прошират постоечката поддршка на ЕУ во Белорусија со цел зајакнување на отпорноста и капацитетот на белорускиот народ да промовира демократски промени во земјата.

– ЕУ е со народот на Белорусија во нивната борба за слобода и демократија. Ќе ја зајакнеме нашата поддршка со нови 30 милиони евра за младите луѓе, независните медиуми, малите и средни претпријатија во егзил и културните актери – кои режимот на Лукашенко продолжува да ги репресира, изјави претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен.

Брисел додава дека економскиот и инвестициски пакет од три милијарди евра е „подготвен за демократска Белорусија“, и дека „стремежот кон слободата на белорускиот народ претставува инспирација за сите“.

Би можело да ве интересира

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Ана Ололовска

САД го осудија можното воведување смртна казна против продемократските и антивоени активисти во Белорусија

Ана Ололовска

Европската комисија го прекинува договорот со Валнева за вакцината против Ковид-19

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

ЕК предлага решение за деблокирање на извозот на украински житарки

А1он

Белорусија ќе распореди специјалци на границата со Украина

А1он