ВИДЕО: Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа „сеопфатен“ документ

Од:

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, се сретнаа и ракуваа во Сингапур, што е историска пресвртница во односите меѓу САД и Северна Кореја, но и воопшто во односите на севкупната меѓународна сцена.

Според медиумите, Трамп и Ким се ракувале, а потоа севернокорејскиот лидер му се обратил на претседателот на САД на англиски и тоа со зборовите: „Драго ми е што се запознаваме претседателе“.

„Направен е голем прогрес и двете страни ќе потпишат договор“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по денешната историска средба со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, во Сингапур. „Средбата помина подобро од очекувањата“, додаде Трамп.

„Не беше лесно да се дојде до тука, во минатото, практиките и предрасудите работеа против нас и имавме многу опструкции, но надминавме многу од нив и сега сме тука“, изјави северно-корејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Двајцата претседатели имаа 40-тина минути тет а тет средба, а потоа се одржа и состанок на двете делегации на највисоко ниво.

Главна тема на самитот е денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров.

Ова е прва средба меѓу претседатели на САД и на Северна Кореја.

Singapore Summit: Trump Kim Signing Ceremony

TRUMP-KIM SUMMIT: SIGNING CEREMONY

Posted by Voice of America – VOA on Понеделник, 11 јуни 2018

Би можело да ве интересира

Еден загинат, 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон

А1он

Земјотрес во Северна Каролина

А1он

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД

Ландов

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Ландов

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски