Доналд Трамп денес ќе учествува на „Маршот за живот“

Од:

Кога илјадници активисти за борба против абортусот ќе маршираат во Вашингтон, САД в петок, претседателот Трамп ќе биде таму. Ова е првпат актуелен претседател да се обрати на „Маршот за живот“, годишен настан организиран пред децении, како одговор на одлуката „Роу против Вејд“ од 1973 година со која се легализира абортусот на национално ниво.

Трамп во средата на својот твитер профил напиша „Се гледаме во петок… голема толпо!“.

Би можело да ве интересира

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска

Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

А1он

Трамп го тужи „Њујорк Тајмс“

Ана Ололовска

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Ана Ололовска