Докторка загина во експлозија на бомба во Авганистан

Од:

Локалните власти во источниот авганистански град Џалалабад потврдија дека една лекарка е убиена во денешната експлозија на бомба поставена на пат, само неколку дена откако тројца новинари беа убиени во истиот град.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Нангархар изјави дека докторката, чие име не се открива, патувала на работа во родилиште, кога била убиена во експлозија на бомба поставена покрај пат, едно дете е повредено, и засега никој не презеде одговорност за нападот.

Авганистанската Влада и некои странски сили ги обвинуваат талибанските бунтовници за многу вакви напади и тврдат на овој начин оваа милитантна група предизвикува страв со избегнување големи жртви меѓу цивилите, но талибанците негираат дека се вмешани.

Би можело да ве интересира

Македонија обезбеди прибежиште за уште 14 авганистански граѓани

А1он

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

ОН бараат итна поддршка за авганистанските банки

А1он

ОН предупредуваат на колапс на авганистанскиот банкарски систем

Ана Ололовска

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Воена парада во Кабул

Ана Ололовска