Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која се нагласува дека руско-кинеските односи се сеопфатни, стратешки и „на највисоко ниво во историјата“. Институтот за проучување на војната во својот последен извештај рече дека обврските преземени од Си и Путин биле „забележително еднострани“.

Си го пофали Путин и ја засили позицијата на Кина за политичко решение за војната во Украина, но не отиде многу подалеку од тоа да ги даде тие изјави.

„Путин, за разлика од нив, најави голем број мерки кои ја сигнализираат континуираната ориентација и зависност на Русија од Кина во енергетскиот и економскиот сектор, кои изгледаат многу еднострани во споредба со релативно умерените обврски на Си“, откри ISW. „Си, исто така, сигнализираше дека нема намера да ја поддржи руската војна во Украина надвор од нејасните дипломатски гаранции, веројатно чекор под она што Путин се надеваше да го обезбеди во преговорите“.

„Путин веројатно не успеа да обезбеди точно партнерство што му треба и сака, а Кси најверојатно ќе ја напушти Москва со обезбедени гаранции кои се повеќе еднострани отколку што сакаше Путин да бидат“, рече ISW.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска