Додон: Нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, можеби и никогаш

Од:

Молдавија нема да добие членство во Европската Унија во наредните децении, но, ќе претрпи штета, доколку се придружи во санкциите против Русија, смета поранешниот претседател на земјата, Игор Додон.

dobivaj vesti na viber

„Нашите луѓе треба да сфатат дека нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, а можеби и никогаш, но, во наредните месеци ќе претрпиме штета поради неодговорната и агресивна политика на властите во земјата. Судејќи според нивните неодамнешни забелешки, одлучни се да се придружат во западните санкции против Русија“, напиша Додон на Телеграм.

Според него, лага е изјавата на молдавската Влада дека „како држава кандидат, Молдавија е обврзана да се придружи во санкциите против Русија“.

„Турција, членка на НАТО што пред неколку децении доби статус кандидат за членство во ЕУ, одби да ги поддржи санкциите на Западот против Русија, бидејќи се во спротивност со нејзините национални интереси“, тврди Додон.

Тој додава дека војната на Западот со Русија, „не е наша војна“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Mилион таблети донација на калиум јодид од Романија за Молдавија

А1он

Јурова очекува отпор во ЕУ за новите прописи за слобода на медиумите

А1он

Стапува на сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

А1он

Евидентиран прв случај мајмунски сипаници во Молдавија

Ана Ололовска