Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Арктикот

Од:

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот се уште не почнал да се замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период во кој се уште не е создаден мраз.

Климатскиот научник Захари Леби од Државниот универзитет Колорадо истакна дека Арктикот во моментот има најмало количество мраз за овој период..

– Количеството ова есен е апсурдно, мора да обрнеме внимание на овие показатели на климатските промени, напиша Леби на Твитер.

Арктичкиот морски мраз најниска точка вообичаено достигнува во септември, а највисока во март, но сега дебелината на морскиот мраз е под просекот.

Еколозите предупредуваат дека недостигот на мраз не е само предзнак на трагичните климатски промени, туку може да влијае и врз животот во морето, бидејќи мразот со себе носи хранливи состојки за арктичкиот планктон.

Морето не е замрзнато поради необичното топло времне во северниот дел на Русија, сибирскиот топлотен бран од пролетта, како и глобалното затоплување.

Создавањето на мраз на Арктикот е значително забавено изминатите години, а 2020, по 2018 е најлоша година.

Би можело да ве интересира

Амбасада на Италија и УНИЦЕФ: Младите се подготвени да се приклучат кон глобалната конференција за климатски промени

А1он

Џонсон: Светот да покаже зрелост за климатските промени

Ана Ололовска

Светска банка: Климатските промени можат да предизвикаат масовна внатрешна миграција

Ана Ололовска

Одложен Младинскиот самит за климатски промени во Скопје

Ана Ололовска

Мрачни прогнози за Блискиот Исток: Наскоро ќе се умира од жед, водата привршува

Ана Ололовска

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он