Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Од:

Добитник на американската лотарија „Мега милионс“ од сојузната држава Јужна Каролина, кој уште лани во октомври освоил над 1,5 милијарди долари, по пет месеци конечно се јавил да си ја земе наградата.

Човекот претпочитал да остане анонимен, па надлежните во јавноста го именуваат само како „Јужнокаролинец”. Притоа, тој можел да бира дали наградата цела да му биде исплатена во 29 годишни рати или одеднаш во кеш, но така да добие само половина од џекпотот – 877 милиони долари.

„Јужнокаролинецот” ја избрал втората опција, што е најголема исплата на џекпот на добитник поединец во американската историја, соопшти Комисијата при Државна лотарија.

Јужна Каролина, пак, ќе има приход од 61 милион долари од данокот за добивка.

Тикетот е продаден во октомври, а добитникот имал рок до 19 април да ја пријави премијата.

Би можело да ве интересира

Во Коло 43 Лото 7, 7-ката вреди рекордни 30 000 000 денари

Ана Ололовска

Словенец на лотарија доби речиси два милиони евра

Американец двапати доби милион долари на лото

Ана Ололовска

На италијанското лото извлечени 200 милиони евра

А1он

Момче од Висконсин освои 768 милиони долари на лото

Ана Ололовска

Јамајчанец доби милион долари на лото, а ги подигна со маска на лицето

Ана Ололовска