Дневниот број на новозаразени во Франција конечно падна под 400.000

Од:

Вчера во Франција се регистрирани 389.320 новозаразени лица со коронавирусот, по четири последователни дена кога бројот на новозаразени беше над 400.000.

dobivaj vesti na viber

Француското Министерство за здравство соопшти дека на одделенијата за интензивна нега има 3.746 пациенти, 46 помалку од претходниот ден.

Министерството исто така соопшти дека 167 лица починале од корона вирусот во текот на изминатите 24 часа, со што вкупниот број на починати од Ковид-19 во Франција се зголеми на 128.514.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Францускиот премиер Жак Кастекс поднесе оставка

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска