Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Од:

Заменик генералната секретарка на ОН за политички прашања Розмари Ди Карло, синоќа, на состанокот на Советот за безбедност за референдумите за анексијата на Украина, ја повтори поддршката на Обединетите нации за „територијалниот интегритет на Украина“ во нејзините „признати граници“.

dobivaj vesti na viber

-Дозволете ми да повторам дека Обединетите нации остануваат целосно посветени на суверенитетот, единството, независноста и територијалниот интегритет на Украина, во нејзините меѓународно признати граници, рече Ди Карло.

По говорот на заменик генералната секретарка на ОН на почетокот на редба преку видео линк на присутните им се обрати и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он