Деветмина затвореници загинаа во бунт во Еквадор

Од:

Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени во бунт во затвор во крајбрежниот град Гвајакил во Еквадор, што се случил ноќеска, соопшти затворската управа. Генералниот командант на полицијата, Патрисио Кариљо, на Твитер напиша дека „неколку полицајци се во критична состојба“.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на затворската управа се наведува дека тие мора да го преиспитаат управувањето со таа институција поради конфликтите меѓу бандите.

Управата посочува дека избувнувањето на немирите на групите демонстранти внатре и надвор од затворот е со цел „да ја дестабилизираат“ нивната работа.

Во затворите во Еквадор има околу 38.000 затвореници, што е за 30 проценти повеќе од капацитетот.

Поради пандемијата на коронавирус, Еквадор одлучи да ги преиначи казните за помали прекршоци, со што е намалена пренатрупаноста, која беше 42 проценти пред здравствената криза.

Би можело да ве интересира

Еквадор најави намалување на цената на горивата на барање на демонстрантите кои блокираа дел од земјата

Ана Ололовска

Продолжуваат протестите во Еквадор на кои се бара намалување на цената на горивото

Ана Ололовска

Најмалку 43 загинати во нов затворски бунт во Еквадор

Ана Ололовска

Вонредна состојба во делови на Еквадор поради пораст на криминалот

Во Еквадор запленети се 2,4 тони кокаин наменет за Белгија

Ана Ололовска

Во Еквадор уапсен Албанец, еден од најбараните од Интерпол, се маскирал како трговец со овошје

А1он