Девет лица загинаа, повеќе од 20 повредени во автобуска несреќа во Русија

Од:

Најмалку девет лица загинаа, а 21 се повредени во директен судар меѓу патнички автобус и камион во руската Јарославска област, јавија руските медиуми, пренесувајќи ги локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Според последните информации, во инцидентот има 30 настрадани лица, од кои девет загинале.

-Меѓу повредените има и дете, но неговата возраст не се прецизира, изјави портпаролот на јарославската полиција.

Девет возила на Брзата помош се пристигнати на местото на несреќата. До неа дошло откако камионот заради засега непознати причини навлегол во спротивната коловозна лента и директно удрил во автобусот.

Би можело да ве интересира

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Руска влада: Загрижени сме поради недостигот на работници, ги нема доволно

Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

А1он

Русија и Украина ќе разменат по 60 заробени војници

А1он

Рјабков: САД спроведува нелегални активности во областа на биолошко оружје

А1он

Русин ја критикуваше инвазијата на Украина на Јутјуб, му се заканува 9 години затвор

А1он