Девет хуманитарни коридори се отвораат денес во Луганск, Украина

Од:

За денеска е договорено отворање 9 хуманитарни коридори, соопшти вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук.

dobivaj vesti na viber

Оние што сакаат да се евакуираат од градовите Мариупол, Бердјанск, Токмак и Енерходар во Запорожје тоа може да го сторат со автомобил, рече Верешчук на апликацијата „Телеграм“.

Хуманитарните коридори во регионот на Луганск зависат од тоа дали руските сили ќе престанат со гранатирањето, додаде таа.

Би можело да ве интересира

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Горан Наумовски

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он