Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Од:

Според официјален претставник назначен од Русија, противвоздушната одбрана на Крим спречила девет беспилотни летала да ги погодат нивните цели во текот на ноќта. Сергеј Аксјонов рече дека пет биле соборени, а четворица биле заглавени на полуостровот анектиран од Москва во 2014 година.

Неексплодирано беспилотно летало е пронајдено пред куќа, што доведе до евакуација на педесетина луѓе од областа. Русија има воена воздухопловна база во близина на Џанкој. Украинските власти претходно соопштија дека градот е претворен во најголемата воена база на Москва на Крим, пишува Sky News.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари