Десетина повредени лица во судар на два воза кај Прага

Од:

Десетици лица се повредени кога патнички воз синоќа се судрил со товарен воз во близина на Прага, јавуваат локалните медиуми.

Најмалку четири лица се пренесени во болница со сериозни повреди, објави агенцијата ЧТК, цитирајќи ги спасувачките служби.

Според некои извештаи, еден од машиновозачите погинал во судирот.

Според првичните информации, патничкиот воз се судрил со поштенскиот сервисен воз на станицата Чешки Брод, на 30 километри од Прага.

Железничкиот сообраќај на оваа многу фрекфентна линија е во прекин.

Чешкиот министер за транспорт, Карел Хавличек, веднаш се упатил на местото на несреќата.

Би можело да ве интересира

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Новиот чешки министер за здравство истакна дека построги мерки се неизбежни

Ана Ололовска

Чешкиот министер за здравство поднесе оставка поради зголемениот број случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Чешкиот премиер спречи состанок со белоруските опозиционери на самитот на Вишеградската група во Лублин

Ана Ололовска

Дваесетмина повредени во железничка несреќа во Чешка

А1он

Чешкиот претседател ја скрши раката, стабилен по операцијата

Ана Ололовска