Десетици индиски и кинески војници загинаа во погранични судири на Хималаите

Од:

Индиската војска соопшти дека дваесет нејзини војници биле убиени во судирите со кинеските сили во спорното погранично подрачје на северната граница со Кина, што е прв судир со жртви на нивната граница по 45 години.

Индиската армија првично соопшти дека тројца нејзини војници се убиени, но подоцна објави дека уште 17 војници им подлегнале на повредите. Владини извори во Мумбаи јавуваат за вкупно 43 загинати војници на кинеската страна. Официјален Пекинг упати протестна нота до Индија поради инцидентот, кој според кинеските власти се случил кога индиските војници навлегле во кинеска територија.

Кина ги обвини индиските сили за извршување провокативни напади врз нејзините единици и не соопшти дали е убиен некој од нејзините војници. Индиското МНР соопшти дека жртви имало на двете страни.

Според неименуван извор од индиската Влада, војниците се судриле со железни шипки и камења, без да бидат испукани куршуми.

Тоа е прв конфликт помеѓу двата азиски гиганти од 1975 година. Спорната граница е долга речиси 3.500 километри.

Би можело да ве интересира

ФТ: САД и Кина преговараат за можна средба на Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Jи

Ана Ололовска

Саливен: Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Ана Ололовска

Кина е главна тема на самитот на НАТО – Столтенберг вели: од неа мора да се штитиме

Жарко Настоски

Бизарна казна во Индија: соблекле жена и ја терале гола да шета низ село

Жарко Настоски

Почина водач на индиска секта со 38 жени и 89 деца, имал висок притисок

Жарко Настоски