Десетгодишно момче му пријде на Папата и остана покрај него за време на аудиенцијата

Од:

Десетгодишно момче „го украде шоуто“ во Ватикан кога се приближи и седна покрај папата Франциск за време на неговата неделна аудиенција, пренесуваат италијанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Како награда за истрајноста, тој доби бела капа, слична на онаа на Папата.

Момчето, кое, како што подоцна забележа Папата дека е со попреченост, носеше заштитна маска и тренерка, а му пријде на Папата на почетокот на аудиенцијата. Вработените во обезбедувањето не се обидоа да го спречат, а момчето потоа се ракуваше со Папата.

Како што пренесуваат медиумите, кога веќе им беше јасно на сите дека момчето сака да остане покрај Папата, шефот на протоколот, Леонардо Сапиенца, стана и му ја отстапи столицата од десната страна на Папата.

Добро расположениот Папа, кој цело време го држеше момчето покрај себе, ја пофали „спонтаноста и слободата“ што ја имаат децата.

“Благодарен сум на ова момче за лекцијата што ни ја одржа. Бог да му помогне со неговите ограничувања, како што ќе расте, бидејќи она што го направи доаѓа од срце”, рече папата Франциск.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Папата Франциск користеше инвалидска количка

Ана Ололовска

Папата: Орбан ми кажа дека Путин планира да ја заврши војната на 9 мај

Ана Ололовска

Папата Франциск бара средба со Путин, Москва засега без одговор

Ана Ололовска

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран