Десет загинати при експлозија на пазар во Авганистан

Од:

Десет лица загинаа, а 15 се повредени во експлозија на пазар за животни во провинцијата Гилменд во јужниот дел на Авганистан, јави РИА Новости.

Како што е наведено, во реонот, контролиран од Талибанците, експлодирала импровизирана експлозивна направа.

Портпаролот на Талибанците, Забиула Муџахид негира дека била активирана бомба. Тој ги обвини војниците дека го гранатирале пазарот со минофрлачи, при што загинале неколку цивили.

Би можело да ве интересира

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Авганистанските талибанци најавија тридневен прекин на огнот по повод Курбан-бајрам

Ана Ололовска

Над 400.000 Авганистанци се вратиле од Иран во последните шест месеци

Ана Ололовска

ОН: Во Авганистан годинава загинале повеќе од 1.200 цивили

Ана Ололовска