Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Од:

Десет лица осудени за сексуален напад во Британија пристигнаа во Полска по руската инвазија на Украина, наводно за да пружат хуманитарна помош, но полските власти ги депортираа. Тоа го соопшти портпаролот на британската Национална агенција за криминал, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Според портпаролот, овие лица, сите со пресуди за сексуални злосторства, заминале во Полска во првите шест недели по почетокот на руската инвазија на Украина. Има околу 5.000 деца без придружба кои избегале од Украина на полска територија, додаде портпаролот.

Според него, десетте осуденици требало да ја известат британската полиција за нивните намери да патуваат, а по пристигнувањето да се изјаснат за што се осудени, но тие не направиле ниту едно ниту друго. Агенцијата им достави на полските имиграциски и полициските власти информации за спорните лица и им беше наредено да ја напуштат Полска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он

Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

А1он

Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Ана Ололовска

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Ана Ололовска

Полска: НАТО да одговори разорувачки ако Русија употреби нуклеарно оружје во Украина

А1он

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Ана Ололовска