Десет кандидати за функцијата на Тереза Меј

Од:

Десет кандидати ќе учествуваат во трката за наследник Тереза Мај на чело на Конзервативната партија и британската влада, објави парламентарниот клуб на партијата.

Меѓу кандидатите главни фаворити се поранешниот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, неговиот наследник Џереми Хант, министерот за животна средина, Мајкл Гоув, поранешниот министер за брегзит Доминик Рааб, министерот за здравство, Мет Хенкок, и министерот за внатрешни работи, Сајид Џавид.

Исто така во трката се и министерот за меѓународен развој Рори Стјуарт, поранешниот министер за труд Естер Мекви, поранешниот шеф на Долниот дом на британскиот парламент Андреа Лидсом и конзервативниот пратеник Марк Харпер.

Првиот круг гласање кај конзервативните пратеници ќе се одржи в четврток, се додека изборите не се стеснат на двајца кандидати, од кои претседателот ќе може да ги избира сите членови на партијата, околу 120.000 од нив.

Велика Британија треба да ја напушти ЕУ до 31 октомври и условите за излез ќе бидат едно од клучните прашања во трката за шеф на Конзервативната партија.

Би можело да ве интересира

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Додека кралицата спиеше маж провали во Бакингамската палата

Татјана Ташкова

Шпански весник тврди дека тимот на Асанж сакал да го прокриумчари во Русија или Куба

Татјана Ташкова

Трамп: Повеќе нема да имаме работа со британскиот амбасадор

Реакции по објавата дека Иран го надмина нивото на збогатен ураниум

Британски амбасадор во САД: Администрацијата на Трамп е неспособна