„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Од:

Новите мерки многумина ги нарекуваат и мега-блокада.

Германија уште од ноември се наоѓа во некаков вид локдаун, што првично требаше да трае само четири недели и дефинитивно да заврши пред Божиќните празници. Во меѓувреме, училиштата, продавниците што не продаваат основни намирници, баровите, рестораните и забавните и културни објекти се затворени во земјата, со мерки што постепено се интензивираат од нивното воведување на почетокот на ноември. Во сила е и мерката според која едно домаќинство може да го посети само едно лице надвор од тој круг.

Во областите каде има повеќе од 200 нови случаи на 100.000 жители, во период од седум дена не е дозволено домот да се напушта повеќе од 15 километри.

Експертите, но и многу политичари се согласуваат дека постојните мерки треба да се засилат бидејќи дневниот број на новозаболени лица е рекорден, а секој ден веќе умираат повеќе од 1.000 луѓе.

Според „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, Меркел ќе побара училиштата да останат затворени, да остане задолжителната работа од дома, задолжително носење на медицински или маски ФФП2 на јавно место, па дури и полициски час.

Мерките треба да траат до 15 февруари, се предлага во нацрт-мерките што Меркел ќе ги претстави денеска, а до кои дојде весникот „Дер Шпигел“ .

Мерката според која само членови од исто домаќинство можат да се дружат треба да остане во сила, додека само едно лице од друго домаќинство може да дојде да ги посети.

Другата важна мерка е обврската да се носат медицински маски или маски ФФП2 во јавниот превоз и продавниците.

Нацртот особено нагласува дека е клучно училиштата и градинките да останат затворени.

„Постојат индикации дека мутираниот вид на вирусот се шири побрзо кај децата и адолесцентите отколку неговите претходни видови“, се навдува во документот. Затоа, училиштата ќе останат затворени до 15 февруари.

Се шпекулира и за прекин на јавниот превоз, но тоа се уште не е потврдено.

Одлука за новите построги мерки Меркел и покраинските премиери ќе ја донесат попладнево.

Би можело да ве интересира

Во Израел 90 отсто од населението постаро од 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Ана Ололовска

Кацин: Во Словенија до крајот на јуни ќе биде вакцинирано половина население

Ана Ололовска

Алтернатива за Германија означена како потенцијално екстремистичка партија

Ана Ололовска

Србија четврта во Европа по новозаразени на 100.000 граѓани, медицинскиот дел бара построги мерки или ќе дадат оставки

Ана Ололовска

Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Ана Ололовска

Во Украина рекорден број хоспитализирани за еден ден

Ана Ололовска