Денеска е Бадник по Грегоријанскиот календар

Од:

Римокатоличката црква, протестантската и англиканската црква, како и некои православни цркви кои прифатија ново сметање на времето, го слават денеска Бадник, најавувајќи го утре Божиќ, раѓањето на Исус Христос.

Ноќта помеѓу Бадник и Божиќ, во католичките цркви се служи света миса на полноќ, затоа што се верува дека токму тогаш Божјата светлина доаѓа од темнината.

Делови од Евангелието се читаат за раѓањето на Спасителот и настанот во Витлеем што ја смени историјата на човештвото.

Се пеат црковни и стари народни песни, создавајќи атмосфера на радост.

Католичките верници доаѓаат на поклонение пред сцена на Рождеството на Исус, која традиционално е импровизирана во сите храмови.

Во куќите има венец, изработен од слама и борови гранки, украсени со виолетови панделки.

Традиционално, постите ги завршуваат со појавата на првата вечерна ѕвезда на небото, а потоа во храмовите во целиот свет започнува свечената рождествена литургија.

По свечената литургија, доаѓа ред на празничната вечера. Стар обичај е да се сервираат посни јадења. Многумина не јадат ништо до вечерата

Трпезата има религиозен карактер и е многу свечена. Пред да се продолжи со јадењето, се чита извадок од Евангелието на Лука за Рождеството Христово

Божик утре го слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Руската, Српската и Македонската православна црква, Ерусалимската патријаршија, како и дел од монасите на Света Гора, Божик ќе го одбележат на 7 јануари.

Би можело да ве интересира

Семејството Бајден им го честиташе Божик на православните верници во САД и светот

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Православните христијани го слават Бадник

Катерина Павлова-Николовска

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Ана Ололовска

Се е подготвено за 30. традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

Ана Ололовска

Симболично сечење на бадникови гранчиња на Водно во пресрет на Божик

Ана Ололовска