Ден на жалост во Белгија за жртвите од поплавите

Од:

Во Белгија денеска е прогласен Ден на жалост во сеќавање на жртвите од поплавите од минатата недела.

Вкупно се изброени 31 жртва од невремето што го зафати истокот и југот на Белгија во текот на минатата недела.

Точно на пладне сите знамиња ќе бидат спуштени на половина копје и ќе се одбележи со една минута молк во целата држава, додека сите сирени на спасувачките служби ќе бидат вклучени.

Седумдесет лица сѐ уште се водат за исчезнати и по нив сѐ уште се трага, а многу куќи се целосно уништени.

Кралот Филип Втори, премиерот Де Кро и неколку министри ќе посетат дел од најпогодените места, ќе се сретнат со жртвите, пожарникарите, полицијата и локалните власти.

Јавниот превоз исто така ќе застане целосно помеѓу 12:00 и 12:01 часот.

Би можело да ве интересира

Белгија во Кривичниот законик го внесува поимот согласност во делото силување

Ана Ололовска

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Белгија: Синдикатите алармираат за опасност од социјална катастрофа поради цените

Ана Ололовска

Белгија не предвидува трета доза вакцина засега

Ана Ололовска

Белгија: Епидемиолозите против укинување на носењето маски на јавни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: Белгија повторно погодена од силно невреме – поплавени улици, куќи и возила

Ана Ололовска