Демонстратите блокираат патишта во Ирак

Од:

Во Ирак и денеска продолжуваат антивладините протести во Ирак, а демонстрантите палеа гуми и блокираа патишта во делови на земјата.

Во Басра, Амара, Кут и Насирија е оневозможен сообраќајот, а училиштата, универзитетите и други институции се затворени.

Во делови на Багдад демонстратите седнаа среде улица за да ги спречат вработените да заминат на работните места. Во новите судири во Багдад две лица се ранети кога безбедносните сили испукаа солзавец.

Најмалку 320 лица се убиени, а над илјада се ранети од почетокот на протестите во октомври.

Би можело да ве интересира

Три ракети истрелани врз Зелената зона во Багдад

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две ракети удрија во близина на американската амбасада во Багдад

А1он

Илјадници студенти во Багдад им се приклучија на демонстрантите по судирите со полицијата

Ана Ололовска

„Њујорк тајмс“: САД продолжија со Ирак со заеднички воени операции

Ана Ололовска

Пахор: Враќањето на војниците од Ирак не наштети на угледот на Словенија

А1он

САД ќе ја скратат воената помош за Ирак доколку Багдад инсистира на повлекување на американските војници

Ана Ололовска