Демонстратите блокираат патишта во Ирак

Од:

Во Ирак и денеска продолжуваат антивладините протести во Ирак, а демонстрантите палеа гуми и блокираа патишта во делови на земјата.

Во Басра, Амара, Кут и Насирија е оневозможен сообраќајот, а училиштата, универзитетите и други институции се затворени.

Во делови на Багдад демонстратите седнаа среде улица за да ги спречат вработените да заминат на работните места. Во новите судири во Багдад две лица се ранети кога безбедносните сили испукаа солзавец.

Најмалку 320 лица се убиени, а над илјада се ранети од почетокот на протестите во октомври.

Би можело да ве интересира

Маж обесен на плоштад во Багдад откако уби шест лица

Четири ракети погодија база крај аеродромот во Багдад, најмалку шестммина повредени

Ана Ололовска

Али ал-Систани повика за избор на нов премиер на Ирак „без странско мешање“

Ана Ололовска

„Њујорк тајмс“: Иран тајно складира ракети во Ирак

Ана Ололовска

Демонстрантите по третпат го запалија иранскиот конзулат во светиот шиитски град Наџаф

Во Ирак уапсен новиот лидер на ИД

Ана Ололовска