ВИДЕО: Демонстрантите во Гватемала го запалија Конгресот

Од:

Стотици антивладини демонстранти во Гватемала влегоа, го вандализираа и запалија делови од објектот на Конгресот пред да бидат растерани од полицијата. Во моmеnтот на инцидентот зградата била празана. Противпожарните служби го изгасија огнот, неколку луѓе добија медицинска помош поради вдишување час. Нападот на Конгресот траеше десетина минути.

Протестите се иницирани од усвојувањето на буџетот кој во средата помина на седница на конгресот. Опозицијата вели дека приоритетните инфраструктурни проекти ќе ги спореведуваат компанџии кои имаат поврзаност со владата и оти во буџетот не се обрнува доволно внимание на проблемите со Ковид-19. Има незадоволство и поради големите кратења кај образованието и кај здравствената заштита.

Би можело да ве интересира

Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

Ана Ололовска

Облечени како „староседелци“, со крзнени елеци и голи до половината се дел од упаѓачите во американскиот Конгрес

А1он

Минеаполис: Стотици луѓе протестираа поради убиство на Афроамериканец

Жарко Настоски

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски

ВИДЕО: Тензично е во Албанија, протест на гневни граѓани откако полицијата уби 25-годишен жител на Тирана

Жарко Настоски