Демонстранти упаднаа во Парламентот во Хонг Конг

Од:

Група демонстранти упаднаа во зградата на Парламентот во Хонг Конг и испишаа графити на ѕидовите и врз грбот на автономната кинеска територија.

Некои од демонстрантите се качиле врз пратеничките клупи, а други се качувале за да испишат пораки високо на ѕидот.

Полицијата се повлекла за да избегнат судири.

Во исто време, десетици илјади луѓе протестираа во градот, барајќи повеќе демократија на 22-годишнината од британското предавање на Хонг Конг на Кина, кој до тогаш беше британска колонија.

Луѓето на улиците тврдат дека владата на Хонг Конг не одговорила на нивните барања за целосно повлекување на контроверзниот закон за екстрадиција и оставка на премиерката на Хонг Конг, Кери Лам.

Би можело да ве интересира

Хонг Конг ги одлага изборите поради коронавирусот

А1он

Во Хонг Конг дисквалификувани 12 кандидати на опозицијата

Ана Ололовска

Хонг Конг: Четири лица уапсени поради кривични дела кон новиот закон

Ана Ололовска

Можно е одложување на изборите во Хонг Конг

Ана Ололовска

На Хонгконг му се заканува нов, голем бран на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Нови рестриктивни мерки во Хонгконг поради Ковид-19

Ана Ололовска