Демонстрации во Сиднеј поради климатските промени

Од:

Демонстранти против климатските промени денеска почнаа со протести во Сиднеј, принудувајќи ја полицијата да ги затвори главните улици во центарот на градот.

dobivaj vesti na viber

Уапсени се 11 лица, меѓу кои и една жена која, според полицијата, на вратот си ставила синџир со катанец за велосипед и се врзала за воланот на возилото, блокирајќи го сообраќајот. Возилото во меѓувреме е отстрането.

Активисти од организацијата Блокада на Австралија се движеа по главните сообраќајници, што предизвика хаос. На телевизиските снимки се гледа како луѓето фрлаат корпи за отпадоци и поставуваат градежни барикади.

Демонстрантите, тропајќи на тапани и извикувајќи „Овде завршува австралиското климатско уништување“, носеа транспаренти со пораки „Блокирај го Сиднеј“ и „Спротивстави се на климатската неактивност“.

Организацијата Блокада на Австралија објави дека протестот е одговор на „континуираното блокирање на климатските акции во Австралија“.

Протестите ќе продолжат цела недела, објавија организаторите на Твитер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

А1он

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Австралискиот премиер оддаде почит на кралицата Елизабета Втора со церемонија на положување венци

(ВИДЕО) Момче е застрелано од таткото на девојката, се обидело да му упадне во куќата

Горан Наумовски

Во Австралија запленета дрога вредна 1,1 милијарда долари

Ана Ололовска

Австралискиот премиер изјави дека е можна истрага за сагата на неговиот претходник со тајното „министерување“

Ана Ололовска