Делта сојот стана посилен, полесно се шири и ги замени другите варијанти на коронавирусот

Од:

„Загрижувачката“ делта варијанта на коронавирусот, присутна во 185 земји низ светот, ги замени другите три загрижувачки варијанти – алфа, бета и гама, кои сега претставуваат помалку од еден процент од сите случаи на заразени, соопшти вчера Светската здравствена организација (СЗО ).

Сите вируси, вклучувајќи го и САРС-КоВ-2, што го предизвикува Ковид-19, мутираат со текот на времето.

Појавата на варијантите кон крајот на 2020 година, што претставуваше зголемена закана за глобалното јавно здравје, ја натера СЗО да означи варијанти што треба да се „следат“ и други „загрижувачки“ варијанти, со цел да се даде приоритет на набљудувањето и истражувањето на глобално ниво.

„Делта варијантата сега преовладува. Всушност, помалку од еден процент од моментално достапните секвенци се загрижувачките варијанти – алфа, бета и гама“, одговори директорката на техничката екипа на СЗО за Ковид-19, Марија Ван Керкове, на социјалните медиуми.

-Овој вирус стана посилен, полесно пренослив и ги замени другите вируси, додаде таа, прецизирајќи дека тој е присутен во 185 земји.

СЗО одлучи да ги именува варијантите што треба да се следат и се загрижувачки, според буквите од грчката азбука, со цел да се избегне каква било стигматизација на една земја и да и се овозможи на јавноста полесно да ги изговара. сд/

Во моментов, СЗО ги смета овие четири варијанти како „загрижувачки“.

Организацијата досега сметаше дека треба да се “следат” пет други варијанти (eta, iota, kappa, lambda и mu). Но, три варијанти, ета, Јота и капа, се отстранети од списокот, рече Ван Керк.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на пандемијата со коронавирус се заразиле повеќе од 240 милиони луѓе

Истражување: Ковид може да предизвика проблеми со плодноста

Како лажната наука создаде „чудотворен лек“ против Kовид-19

Поради делта варијантата ќе треба да биде вакцинирано 90 проценти од населението

Катерина Павлова-Николовска

Најголемиот дел од заболените од карцином добро реагираат на вакцините против коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

СЗО регистрира пад на новите случаи на Ковид-19 во светот