Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Од:

Делегации од Финска и Шведска денеска ќе пристигнат во Анкара за да разговараат со турските власти за членството на двете скандинавски земји во НАТО, објави „А Хабер“.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, делегациите на двете земји ќе се сретнат со Ибрахим Калан, советник на претседателот Реџеп Таип Ердоган и Седат Јонал, заменик министер за надворешни работи на Турција. Средбите ќе се одржат во Претседателската палата и во Министерството за надворешни работи.

Турција се спротивставува на кандидатурите на НАТО и Шведска за НАТО, обвинувајќи ги двете скандинавски земји дека толерираат, па дури и поддржуваат терористички организации, вклучително и Курдистанската работничка партија (ПКК), која Анкара, ЕУ и САД ја сметаат за терористичка организација. Покрај тоа, Анкара се залага за укинување на ограничувањата наметнати од двете скандинавски земји, како и нејзините сојузници во НАТО, за извоз на одбранбена опрема за Турција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија

Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија