Делегации на Шведска и Финска денеска во Турција на состанок за нивното членство во НАТО

Од:

Претставници на Шведска и Финска денеска се среќаваат со претставници на турските власти за да разговараат за нивните барања за влез во НАТО.

dobivaj vesti na viber

Двете земји ги поднесоа своите барања за приклучување кон Алијансата по руската инвазија врз Украина, а за одлуката за прием ум е потребна согласноста на сите 30 членки на НАТО.

Но, Турција се спротивстави на нивните тврдења. Претседателот Реџеп Тајип Ердоган ги обвини двете земји дека на своја територија им даваат закрила на поддржувачи на курдската сепаратистичка милитантна група ПКК.

Шведска и Финска воведоа санкции кон Анкара во 2019 година по воениот упад во Сирија, каде што се активни некои курдски милитанти.

Некои аналитичари веруваат дека е можно Турција да се противи на членството на двете земји во обид да бара и добие отстапки од другите членки на НАТО.

Шефот на финската дипломатија изјави дека се надева оти двете страни би можеле да ги разјаснат своите разлики.

Би можело да ве интересира

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија

Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија