„Дејли меил“: Дишењето воздух во Лондон е како пушење 160 цигари годишно

Од:

Воздухот од Лондон е толку загаден што вдишувањето за 12 месеци е еднакво на пушење 160 цигари за една година, според „Дејли меил“.

Весникот ја цитира студијата на Британската фондација за срце, oд каде предупредуваат дека загадениот градски воздух мора да стане еден од итните здравствени приоритети за владата.

Воздухот во Њуам, Источен Лондон, е четирипати позагаден од најчистиот – на Западните острови во Шкотска.

Експертите се загрижени дека од 25-те најзагадени области во Велика Британија, 24 се наоѓаат во Лондон. Ситните честички од прашина како резултат на контаминација, влегуваат во човечкото тело и предизвикуваат опасни по живот болести како што се мозочни удари и срцев удар, придонесуваат за развојот на белодробни заболувања и карцином.

Би можело да ве интересира

Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Ана Ололовска

Британскиот амбасадор во Иран ја напуштил државата по приведувањето

Ана Ололовска

Велика Британија забрани користење кредитни картички за обложување

Ана Ололовска

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Ана Ололовска

Џонсон го отфрли барањето на Единбург за нов референдум за независност на Шкотска

Ана Ололовска

Британската Влада не се откажува од идејата Биг Бен да се огласи на денот на Брегзит

Ана Ололовска