Децата во Западна Померанија тргнаа во училиште без маски

Од:

Децата во североисточната германска држава Мекленбург – Западна Померанија денеска се вратија во училиште и со тоа беа првите во земјата што ја почнаа новата учебна година.

dobivaj vesti na viber

Федералната министерка за образование Ања Карличек се залагаше за задолжително носење маски во училиштата, но германскиот училишен систем во најголем дел е во надлежност на 16 регионални влади во земјата, па затоа регионалните власти сè уште не примениле такво правило.

Ретко населената држава Мекленбург-Западна Померанија со 1,6 милиони жители е најмалку погодена од епидемијата во земјата, со 877 заразени и 20 смртни случаи од Ковид-19.

Владите во Хамбург, каде учениците се враќаат во нивните клупи во четврток, и во Берлин, каде што ќе се вратат следната недела, наредија носење маски.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска