Давутоглу ја регистрираше Партијата на иднината

Од:

Поранешниот турски премиер Ахмет Давутоглу формираше нова политичка партија.

Давутоглу денеска до Министерството за внатрешни работи достави службено барање за регистрација на неговата „Партија на иднината“, објави весникот „Џумхуријет“.

Поранешниот премиер се очекува утре да одржи прес-конференција на оваа тема.

Давутоглу ја напушти владејачката Партија на правдата и развојот во септември, неколку дена откако партијата ја започна процедурата за негово исклучување поради нарушување на дисциплината, а потоа објави и манифест во кој ја критикува политиката на Ердоган.

Ова е втора партија основана од поранешните сојузници на Ердоган.

Али Бабаџан, поранешниот вицепремиер, министер за надворешни работи и економија, исто така, најави формирање нова партија.

Би можело да ве интересира

Грција упати демарш до Турција околу сеизмичките истражувања во Медитеранот

А1он

Растат тензиите во Медитеранот: Грција вели дека ќе ги брани својот суверенитет и суверени права

А1он

Ердоган: Голем чекор во развојот на вацина против Ковид-19

А1он

За Ердоган договорот меѓу Грција и Египет е „безвреден“

Ландов

Турција лута поради поморски договор меѓу Грција и Египет, воени бродови на готовс кај Анталија

А1он

Турција тврди дека нема зголемен број случаи на Ковид-19 во туристичките места

А1он