Данска започнува со план за градење вештачки острови со ветерна енергија

Од:

Данска започнува со план за градење вештачки острови со кои ќе се напојува со струја офанзивната ветерна моќ со вкупна моќност до 10 гигават (GW), повеќе од доволно за снабдување на сите домаќинства.

Данска е матична земја на гигантската компанија за производство на турбини со ветерници „Вестас“ и најголемиот светски производител на офанзива на ветер „Орстед“. Неодамна донесе закон со цел да се намали емисијата на стакленички гасови за 70 проценти до 2030 година, потсетува АФП.

Минатата година земјата покриваше 41 процент од потребите за електрична енергија од ветерна енергија, највисока во Европа.

Министерството за енергетика сега бара локација за изградба на еден или повеќе острови опкружени со ветерници со вкупен капацитет од најмалку 10 GW, што е еквивалентно на потрошувачката на 10 милиони европски домаќинства.

Амбициозен проект е клучен за спроведување на данскиот закон за клима, кој Парламентот го усвои минатата недела со големо мнозинство и е меѓу најамбициозните во светот.

Планот би можел да чини дури 200-300 милијарди круни (26,7-40,1 милијарди евра), а огромното мнозинство ќе го обезбедат приватни инвеститори, соопшти Министерството.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 60 потврдени случаи на коронавирус во данска кланица

А1он

Данскиот принц Јоаким опериран во Франција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дипломатска порака или страв од коронавирусот, дански високи претставници не сакаа да се ракуваат со Помпео

Горјан Грнчаровски

Данската премиерка по вторпат ја одложува својата венчавка

Ана Ололовска

Данска ќе воведува данок на јаглерод диоксид и стакленички гасови

Ана Ололовска

Олеснување на рестриктивните мерки во Данска

Ана Ололовска