Данска ја забрани вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Од:

Данска одлучи да не ја вклучува вакцината на Џонсон и Џонсон во својата програма за имунизација против Ковид-19, објавија локалните медиуми.

Минатиот месец Данска прекина со употреба и на вакцината на „АстраЗенека“ поради можна ретка појава на згрутчување на крвта, а исклучувањето на вакцината на „Џонсон и Џонсон“, која сочинува една третина од нарачаните дози во данскиот здравствен систем, би можело значително да го забави процесот на вакцинација во таа земја.

Европската агенција за лекови (ЕМА) на 20 април објави дека е утврдена евентуална поврзаност меѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и ретки појави на крвни згрутчувања кај возрасните лица кои се вакцинирале во САД, но укажано е дека ползата од вакцините е секако поголема од можниот ризик.

Би можело да ве интересира

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

Ана Ололовска

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

Жарко Настоски

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Жарко Настоски