Данска ги затвора границите за патниците од сите земји, влез само со негативен тест не постар од 24 часа

Од:

Данска ќе воведе забрана за влез на патниците од сите земји во светот, со цел да се ограничи ширењето на коронавирусот, освен во оправдани случаи и со негативен тест не постар од 24 часа, изјави министерот за надворешни работи Јепе Кофод.

Оправдани случаи се оние во кои некое лице работи или има семејство во Данска, пренесува Си-Ен-Ен.

Почнувајќи од утре, властите во Данска исто така ги советуваат граѓаните да избегнуваат патувања во странство.

Според новите регулативи, данските граѓани кои се заразиле во странство нема да можат да се вратат во својата земја со авион.

Новите ограничувања ќе останат на сила до 17 јануари.

Би можело да ве интересира

Грција: Бебе од 37 дена стана најмладата жртва на Ковид-19

Жарко Настоски

СЗО: Сезонскиот грип го нема поради мерките против коронавирусот

Жарко Настоски

СЗО: Кога прогласивме пандемија, некои земји не слушаа внимателно

Жарко Настоски

Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

Жарко Настоски

САД: Вакцинираните со две дози не мораат да носат маски и да држат растојание

Жарко Настоски

Во Црна Гора најмногу починати досега, Ѓукановиќ бара од Владата затворање на границите и најстроги мерки

Жарко Настоски