Данска ги продолжи граничните контроли за шест месеци

Од:

Данска ќе продолжи да врши гранични контроли во наредните месеци, јави ДПА.

Данската влада минатата недела ја извести еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон дека привремената гранична контрола ќе биде продолжена за шест месеци до 11 мај следната година, се вели во писмото на министерот за правда Ник Хекеруп. Причината е постојаната опасност од исламистичките милитанти и организираниот криминал.

Во исто време, Хекеруп го извести Брисел дека граничните контроли наметнати на почетокот на пандемијата на коронавирус ќе бидат укинати на 25 октомври. По тој датум, инспекциите ќе бидат концентрирани на германско-данската граница, на мостот Оресунд што ги поврзува Данска и Шведска и на данските пристаништа со траектни врски со Германија и Шведска. Оваа контрола ќе биде што е можно повеќе ограничена. Генерално нема контрола на границите во земјите од Шенген зоната. Меѓутоа, од почетокот на бегалската криза, земјите како што се Германија, Австрија, Данска и Шведска имаат делумна гранична контрола.

Би можело да ве интересира

Маерск купува хонгконшка логистичка компанија за 3,6 милијарди долари

Ана Ололовска

Данска достигна нов рекорд – 10.000 нови случаи на коронавирус во еден ден

А1он

Хаџиу верува дека нема осудени за тероризам меѓу данските завореници кои ќе лежат во косовските затвори

А1он

Данскиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

А1он

Три лица обвинети за терористички активности во Данска, судењето закажано за ноември

А1он

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он