Дали САД имаат „програма“ за убиства?

Од:

Двајца американски новинари соопштија дека работат на истражување на улогата на американската Национална безбедносна агенција, во програмата за убиства.

dobivaj vesti na viber

Новинарите Џереми Скејхил и Грин Гринвалд, позната по критичкиот став кон американската влада, на конференцијата за новинари во Рио Де Женеиро, не изнесоа докази за таа програма, ниту пак кој бил мета. Скејхил е соработник на левичарското списание „ Нејшн“ и автор на книгата „Валкани војни“.

Гринвалд, која работи во Рио Де Женеиро напиша низа статии во британскиот Гардијан за програмата за надзор на Националната безбедносна агенција.

-Врските помеѓу војната и надзорот се очигледни. Не сакам премногу да откривам, но Глен и јас во моментов работиме на проект кој ја открива улогата на безбедносната агенција, во програмата за убивање во САД-изјави Скејхил.

Филмот „Валкани војни“ на режисерот Ричард Ролиј ја следи истрагата на Скејхил за американската команда за специјални операции. Во филмот новинарот разговара со семејствата на убиените лица ширум светот, во американските напади.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска