Далај Лама сам треба да избере свој наследник

Од:

Повеќе од 150 тибетански верски лидери на денешната конференција во Дармшала оценија дека нивниот духовен лидер Далај Лама сам треба да избере свој наследник.

Во резолуцијата што денеска ја усвоија лидерите на конференцијата се наведува дека тибетанскиот народ нема да признае кандидат, кој поради политички цели ќе биде избран од кинеската Влада.

Прашањето за наследник на Далај Лама и кој ќе го води тибетанскиот будизам е долгогодишен спор помеѓу духовните лидери во егзил и Пекинг.

Далај Лама (84) побегна во Индија за време на неуспешното востание против кинеското владеење во 1959 година и живее во Дармшала, северна Индија.

Би можело да ве интересира

Извештај: Во 2018 година на секои 15 минути жените во Индија пријавувале силување

Ана Ололовска

Околу 250 милиони Индијци штрајкуваат против економската политика на власта

Ана Ололовска

Индија: Екипа педијатри упатена во болница во градот Кота каде за еден месец починале 100 деца

Ана Ололовска

Најмалку едно лице загина во пожар во фабрика за батерии во Њу Делхи

Ана Ололовска

Најмалку 14 повредени во пожар во фабрика за батерии во Њу Делхи

Ана Ололовска

Петнаесет години од цунамито во Индиски Океан

Ана Ололовска