Црвена тревога во Токио поради коронавирусот

Од:

Токио прогласи највисока, „црвена“ тревога за закана од коронавирусот поради големиот скок на бројот на новозаразени во последните денови. Гувернерот Јурико Коике ја опиша ситуацијата во јапонскиот главен град како „многу тешка“.

Таа ги повика жителите да се воздржат од непотребно патување и вети дека ќе се интензивира тестирањето за Ковид-19 преку употреба на опрема од универзитетите.

Сега сме в доста тежка ситуация, предупреди Койке.

Червеният код е най-високата от общо четири степени в системата на столицата.

– Сега сме во многу тешка состојба, предупреди Коике.

Црвениот код е највисок од четири степени во системот за тревога во главниот град на Јапонија.

Според здравствените експерти, постои значително зголемување на заразани меѓу младите луѓе. Има се повеќе и повеќе случаи на заразени лица кои не покажуваат симптоми.

Би можело да ве интересира

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Ана Ололовска

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Турција: До две години затвор за заразените кои ќе дадат неточни податоци за контактите

А1он