Црвен аларм: Рекордни температури – над 40 степени измерени во Шпанија

Од:

Во делови на Шпанија вчера се измерени рекордни температури за мај, над 40 целзиусови степени, соопшти државната метеоролошка агенција АЕМЕТ.

Агенцијата издаде предупредување за високи температури во 10 региони, јавува Би-Би-Си.

Највисоката температура во мај, 40 степени целзиусови, е измерена во петокот во градот Хаен на југот на Шпанија.

Климатските промени предизвикуваат топлотните бранови да станат почести и поинтензивни.

Невообичаено топлото време во мај во Шпанија е резултат на топол воздух кој доаѓа од Северна Африка, што доведува до температури кои се за 15 степени повисоки од просекот за овој период од годината.

Најпогодени региони се Андалузија на југ, Екстремадура на југоисток, Мадрид и Кастиља Ла Манча во централниот дел и Арагон во североисточна Шпанија.

Температурите беа невообичаено високи во текот на ноќта и над 25 степени во повеќе области.

Би можело да ве интересира

Пожари во Шпанија и Германија, суша во Италија

Ана Ололовска

Шумски пожари и рекордно високи температури во Шпанија

Ана Ололовска

Луѓето од осум села во Шпанија евакуирани поради шумски пожари

А1он

Судир на воз и локомотива во Шпанија, 22 повредени

Ана Ололовска

ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

А1он

Евакуирани 3.000 лица поради голем пожар во Шпанија

Ана Ололовска