Црн ден за Холандија: 154 лица загинаа во урнатиот авион

Од:

Меѓу 298 патници во несреќата со малезискиот авион, беа 154 државјани на Холандија, 27 Австралијци, 23 лица од Малезија, 11 од Индонезија, шест Британци, три Филипинци и еден од Канада, додека националноста на останатите 47 патници се уште не е позната, објави европската филијала на малезискиот авиопревозник.

Холандскиот премиер Марк Рут изјави дека четврток е „црн ден„ за Холандија, а падот на авионот веројатно е најлошата авионска несреќа во холандската историја.

-Овој преубав летен ден заврши на најлошиот можен начин-рече тој во своето обраќање на аеродромот Шипхол во Амстердам.

На сите владини згради во Холандија, знамињата ќе бидат на половина копје, поради смртта на 154 државјани на оваа држава.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Украинка копала тунел за да си го ослободи синот од затвор

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Сенатори: САД да и достават на Украина годишно по 300 милиони долари воена помош

Ана Ололовска

Украински рапер пронајден мртов во замрзнувач

Ана Ололовска

Leave a Comment

7 − 3 =