Циклонот Титли усмрти осум луѓе во Индија

Од:

Осум лица загинаа откако циклонот Титли ги погоди индиските сојузни држави Андра Прадеш и Ориша.

Сите жртви се во Андра Прадеш, а засега нема информации за загинати во Ориша. Шест од жртвите биле рибари.

Титли ги погоди источните делови на Индија, корнејќи дрвја, далноводи и уништувајќи куќи, поради што речиси 300.000 луѓе се евакуирани.

Циклонот Титли, што во превод значи „пеперутка“, е проследен со ветер кој дува со јачина и до 150 километри на час, како и поројни дождови.

Училиштата се затворени, а редуциран е и воздушниот и железничкиот сообраќај. Стотици илјади семејства останаа без електрична енергија.

Метеоролозите предвидуваат дека циклонот до вечерва нема да ја намали својата јачина, а во меѓувреме и крајбрежните области на Бангладеш се предупредени да се подготват за евентуална бура.

Би можело да ве интересира

Во Индија најмногу новозаразени за еден ден од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Индија и Кина ги повлекуваат трупите од спорната хималајска граница

Ана Ололовска

Индија, со 700.000 случаи, стана третата најпогодена земја во светот со Ковид-19

Ана Ололовска

Одложено отворањето на Таџ Махал поради голем број новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Индиски бизнисмен си купил златна маска против Ковид-19

А1он

Најголем дневен пораст на новозаразени во Индија

А1он