Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

Од:

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“.

dobivaj vesti na viber

Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на покривите од куќите или на дрвја, чекајќи помош.

Во Мозамбик поради големите поплави се создал „океан на копно“, загрозувајќи десетици илјади семејства.

– Ова е најлоша хуманитарна криза во Мозамбик во поблиската историја, изјави шефот на спасувачката операција на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Џејми Лесер.

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси истакна дека повеќе од 200 лица загинале во неговата држава, а најмалку 400.000 луѓе останале без своите домови.

Во Зимбабве, во источните планински области на границата со Мозамбик, граѓаните се борат со последиците од природната катастрофа. Според последните податоци, во Зимбабве загинаа 98 лица, но се стравува дека бројот на жртвите ќе се зголеми.

Властите во Малави досега потврдија дека загинале 56 луѓе, 577 се повредени, а три лица се водат како исчезнати.

ОН издвоија 20 милиони долари помош за овие три држави.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Владата на Зимбабве им порача на државните службеници: Нема вакцина, нема плата

А1он

ОН ги осудија принудните бракови на малолетници во Зимбабве

Оставка на потпретседателот на Зимбабве, имал врски со мажени жени

Жарко Настоски

Зимбабве: Акутната неисхранетост кај децата е во пораст

Ана Ололовска

Од Зимбабве годишно се краде злато вредно 1,5 милијарди долари

Жарко Настоски