Четврти круг од изборите за претседател на Италија

Од:

Италијанскиот блок од левиот центар, во кој се Демократската партија, Движењето пет ѕвезди и Слободна и еднаква Италија, денеска ќе стави празни гласачки ливчиња во гласачките кутии, како дел од четвртиот круг од претседателските избори, се наведува во заедничката изјава.

dobivaj vesti na viber

Се додава дека овој блок е подготвен да разговара со партиите на десниот центар за да се најде заеднички кандидат кој „ќе ги претставува сите Италијанци“.

Дека ќе ги заобиколат изборите претходно најавија и партиите од десниот центар.

Третиот круг на гласање за нов претседател на Италија вчера не донесе победник.

На потенцијалниот претседателски кандидат за да биде избран му требаше двотретинско мнозинство во кој било од трите круга на гласање, но во четвртиот круг, кој се одржува денеска, ќе биде доволно апсолутно мнозинство.

За време на вчерашното гласање голем број пратеници предадоа празни ливчиња, како и досега, но значителен е бројот на оние кои го ставија името на претседателот во заминување Серџо Матарела, кој одби да прифати нов мандат. Гласањето се повторува се додека еден од кандидатите не добие доволно гласови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Ана Ололовска

Спасувачкиот брод Океански Викинг се укотви на Сицилија со 294 мигранти

А1он

Марио Драги повика на забрзување на европската интеграција за соочување со кризите

А1он

ВИДЕО: Жестоки првомајски протести во Франција и во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

А1он