Четврта средба на папата Франциско со трансродови лица

Од:

Папата Франциско вчера се сретна со четвртата група трансродови лица, кои нашле засолниште во Римокатоличката црква, соопшти денеска Ватикан.

Заедницата на Пресвета Безгрешна Богородица во населбата Торвајаница на периферијата на Рим ги отвори вратите за трансродовите луѓе за време на пандемијата со Ковид-19.

Претходно, папата Франциско имаше средба со трансродовите лица на 27 април, 22 јуни и на 3 август.

Некои членови на ЛБГТ заедницата го пофалија папата за неговата работа со нивната заедница, иако тој силно се спротивстави на „родовата теорија“ и не го промени учењето на црквата дека хомосексуалните чинови се „суштински растроени“.

Минатата година папата дозволи објавување на документ од Ватикан во кој се тврди дека Католичката црква не може да благослови истополови заедници бидејќи „Бог не може да го благослови гревот“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск го осуди насилството во Израел и на Западниот Брег, повика на дијалог и потрага по мир

Ана Ололовска

Папата: Хомосексуалноста не е кривично дело, сите сме Божји деца

А1он

Англиската црква се извини поради третманот на лицата од ЛГБТ заедницата: Длабоко ни е жал

А1он

Италијанската премиерка во прва официјална посета на папата Франциск

Ана Ололовска

Папа Франциск со миса го прослави Светскиот ден на мирот на Римокатоличката црква

Папата Франциск открива дека му недостига слободата да оди по улиците и дека потпишал писмо за оставка во случај на нарушено здравје

Ана Ололовска