Четворица студенти избодени до смрт, полицијата трага по убиецот, во истрагата се вклучи и ФБИ

Од:

Полицијата сè уште трага по непознат напаѓач кој во раните утрински часови на 13 ноември избоде до смрт четворица студенти од Универзитетот во Ајдахо. Жртвите се Итан Чапин (20), Кејли Гонкалвес (21), Ксана Кернодл (20) и Медисон Моген (21). Мотивот и идентитетот на сторителот на грозоморното злосторство не се познати.

Жртвите биле застрелани додека спиеле во дом надвор од кампусот на Кинг Роуд. Во часовите пред убиството, Моген и Гонкалвес биле во бар во периодот од 22 до 1:30 часот, а потоа посетиле камион со храна.

Сите жртви биле членови на сестринството или братството на Универзитетот во Ајдахо. Нивните тела биле пронајдени на вториот и третиот кат од куќата.

Аутопсиите на Канцеларијата на судски вештак во округот Латах не покажале знаци на сексуален напад.

„Тоа беше многу тажна сцена“, рече судскиот совет Кети Мабут.

Во нејзиниот извештај, таа заклучи дека четирите жртви веројатно спиеле кога биле избодени повеќе пати, а некои од нив имале одбранбени рани. .

Двајцата цимери кои не биле убиени спиеле до пладне следниот ден. Еден од цимерите по будењето повикал брза помош на мобилниот телефон. Полицијата се уште не открива како напаѓачот влегол во куќата, ниту каков нож бил употребен за да го изврши злосторството.

Градската полиција работи со полицијата на државата Ајдахо и ФБИ за да одговори на пријавите на граѓаните, да претресува домови и деловни објекти и да ги прегледа видеото од надзорот снимено доцна во ноќта на 12-ти ноември и во раните утрински часови на 13-ти ноември.

Претседателот на Универзитетот во Ајдахо, Скот Грин, исто така, верува дека убиствата биле насочен напад што се случил во дом надвор од кампусот. Сепак, тој призна дека слушнал дека некои студенти сакаат да учат од далечина додека полицијата не го уапси осомничениот, додека други студенти сакаат да останат во кампусот.

„Подготвени сме за многу реална можност дека на некои студенти нема да им биде удобно да се вратат во кампусот“, рече Грин.

Полицијата го зголеми присуството на просторот на универзитетскиот кампус, а истовремено универзитетот ги заостри безбедносните правила за студентските домови, кои сега мора да бидат заклучени.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мајка на убиеното момче од црни полицајци: Не дозволувајте децата да го гледаат видеото, тоа е ужасно

Горан Наумовски

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле

Убиство на црковно лице со мачета во Шпанија, злосторството се истражува како можен терористички акт

Дали двете сестри биле убиени за пари-Јелисавета ја продала куќата и имала пари од тој имот

Горан Наумовски

Телата на двете починати сестри се однесе на обдукција, истражителите се сомневаат дека тие се убиени

Обид за убиство во Јужна Митровица