Четворица министри во словачката Влада од партијата Слобода и солидарност поднесоа оставки

Од:

Министри на словачката Влада од централно-десничарската партија Слобода и солидарност денеска поднесоа оставки на функциите, откако нивната партија побара да го напуштат кабинетот поради судир со другите коалициски партнери, јавија британските медиуми.

Тоа значи дека со овој чекор се изгуби парламентарното мнозинство за поддршка на владата.

Во словачката Влада имаше четворица министри од партијата Слобода и солидарност.

Премиерот на Словачка Едуард Хегер изјави дека владата ќе продолжи да функционира како малцинска, а за промените во кабинетот ќе го информира словачкиот претседател пред да и ги соопшти на јавноста следната недела.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Страшна сообраќајка во Словачка: Автобус се наби во камион, се стравува дека има мртви

Горан Наумовски

Словачка ја укина забраната за увоз на земјоделски производи од Украина

Ана Ололовска

Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Ана Ололовска

Министрите на Алтернатива разрешени по десетдневна дебата во Собранието

Орце Костов

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност