Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

Од:

Британската Партија Брегзит денеска соопшти дека четворица нејзини членови, кои се и пратеници во Европскиот парламент, ја напуштиле партијата за да ја поддржат владејачката конзервативна партија на британските избори на 12 декември.

Партијата Брегзит на почетокот од годинава ја формираше Најџел Фараж, чија долгогодишна интензивна кампања против членството во ЕУ одигра голема улога во одржувањето референдум во 2016 година, на кој Британците изгласаа излез од Унијата.

На последните европски избори, кои се одржаа во мај, партијата оствари добар успех, но според анкетите на јавното мислење забележа пад на својата популарност откако одлучи да не им се спротивставува на конзервативните пратеници на премиерот Борис Џонсон, со цел да не дојде до поделба на гласовите за Брегзит.

Би можело да ве интересира

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска

Премиерот на Британија Џонсон со нови мерки за олеснување на состојбата

А1он

Џонсон: Време е Британија да продолжи понатаму

А1он